Nie tylko literaccy przedsiębiorcy rodem z „Lalki” Bolesława Prusa dochodzili do majątku z pomocą kobiet. Alicja Urbanik-Kopeć w swojej najnowszej książce „Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym” przygląda się dziewiętnastowiecznemu rynkowi matrymonialnemu, na którym liczyły się posag, weksle i cenne pamiątki rodzinne, nierzadko pomagające narzeczonemu w spłacie długów. Rola statusu finansowego narzeczonych, opis sytuacji przedstawicielek wszystkich warstw społecznych i fragmenty oryginalnych tekstów z epoki- w opisie ludowej historii Polski z punktu widzenia kobiet, autorka nie pominęła żadnej z powyższych kwestii.
Czy w świecie, w którym brak męża oznaczał życiowe niepowodzenie, brano pod uwagę uczucia?
Czy sukces finansowy wielu mężczyzn w XIX w. to owoc przedsiębiorczości i ciężkiej pracy?
Czym różniło się poszukiwanie męża dla mieszczanki i ziemianki?
Na wszystkie pytania odpowie Alicja Urbanik-Kopeć już 16 listopada w księgarni De Revolutionibus. Books & Café o godzinie 18:00.
Na miejscu będzie można zakupić książkę autorki, możecie zamówić ją również na stronie Wydawnictwa:
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/matrymonium
Uwaga, liczba miejsc jest ograniczona! Bardzo prosimy o pobranie bezpłatnych wejściówek: https://app.evenea.pl/event/matrymonium/
O autorce:
Alicja Urbanik-Kopeć – kulturoznawczyni, anglistka, adiunktka w Instytucie Historii Nauki PAN. Zajmuje się historią kultury XIX wieku. W przeszłości szuka źródeł współczesnych wzorów kulturowych. Pisze o pracy seksualnej, wynalazkach, emancypacji i klasie robotniczej. Autorka książek Anioł w domu, mrówka w fabryce (o robotnicach fabrycznych), Instrukcja nadużycia (o służących domowych), Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu (o pracownicach seksualnych). Laureatka Nagrody Klio za wybitny wkład w badania historyczne. Finalistka Nagrody Historycznej „Polityki”. Wykładowczyni gender studies.
Dodatkowe informacje:
prosimy o rozważne zapisy: jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki.
jeśli masz jakiekolwiek objawy infekcji (np. gorączka, kaszel, osłabienie) – zwolnij miejsce i zostań w domu,
myj lub dezynfekuj dłonie przed wejściem na wydarzenie,
pamiętaj o zakrywaniu ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych,
zachowuj dystans społeczny (min. 1,5 m).
Bardzo Was prosimy – jeśli pobraliście wejściówkę, a wiecie, że nie dacie rady przybyć – napiszcie do nas na Facebooku lub na adres kontakt@re-prezentacje.pl
Wydarzenie jest finansowane z programu: Prowadzenie działalności kulturalnej w księgarniach stacjonarnych funkcjonujących na obszarze Gminy Miejskiej Kraków.