W 2020 r. w Niemczech ukazała się książka Jana Mohnhaupta „Tiere im Nationalsozialismus” (wydana w polskim przekładzie autorstwa Moniki Kilis w 2022 r. przez Wydawnictwo Poznańskie pt. „Zwierzęta w Trzeciej Rzeszy”), w której autor zajmuje się m.in. rolą, jaką rasa odgrywała w nazistowskich Niemczech nie tylko w odniesieniu do ludzi ale także do zwierząt. Paradoksalnie, to właśnie zwierzęta zasługiwały – w odczuciu nazistów – na bardziej humanitarne traktowanie niż większość ludzi. Zamiłowanie to było jednak nie tyle wyrazem sympatii, co kolejnym, skrupulatnie przemyślanym mechanizmem w wojennej maszynerii Trzeciej Rzeszy, dopełniającym jej zbrodniczą ideologię. Rozważania o eksperymentowaniu z rasami psów, które na wielką skalę rozpoczęło się wraz z rozwojem weterynarii w XIX w., stanowią także część książki Marcina Wilka „Lepszy gatunek. Historie psio-ludzkie”.
Obu autorów będziemy gościć podczas kolejnej dyskusji w cyklu „Istoty pozaludzkie. Wokół praw zwierząt”. O tym, jak ideologie wykorzystują zwierzęta oraz jakie były i są konsekwencje eksperymentów z rasami z Janem Mohnhauptem i Marcinem Wilkiem rozmawiać będzie Małgorzata I. Niemczyńska.
Jan Mohnhaupt spotka się z czytelnikami także w Poznaniu (26.04.23, Centrum Kultury Zamek).
Jan Mohnhaupt – niemiecki dziennikarz i autor książek non fiction. Publikuje w magazynach SPIEGEL Online, ZEIT Online, P.M. History. W 2017 roku ukazała się jego książka „Der Zoo der Anderen” poświęcona rywalizacji między ogrodami zoologicznymi w Berlinie Wschodnim i Zachodnim. W 2020 r. wydał „Tiere im Nationalsozialismu”, której polski przekład autorstwa Moniki Kilis opublikowało Wydawnictwo Poznańskie pt. „Zwierzęta w Trzeciej Rzeszy”. Mieszka i pracuje w Magdeburgu.
Marcin Wilk – krytyk literatury i historyk, autor książek, dziennikarz, publicysta, kurator programów związanych z literaturą. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi blog literacki Wyliczanka. Opublikował m.in. Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia, Kwiatkowska. Żarty się skończyły, Pokój z widokiem. Lato 1939. W badaniach naukowych zajmuje się osobami nieuprzywilejowanymi.
Małgorzata I. Niemczyńska – dziennikarka, reporterka, autorka książki „Mrożek. Striptiz neurotyka” (2013).
Szczegóły wydarzenia: https://fb.me/e/2NF8X0oYq