Zapraszamy na przedostatnie w tym roku spotkanie z cyklu #opartenafaktach!
Widzimy się 21 grudnia o godzinie 18:00 w Kawiarni Literackiej. Naszym gościem będzie Łukasz Lamża, autor książki „Trudno powiedzieć. Co nauka mówi o rasie, chorobie, inteligencji i płci”. Z autorem porozmawia dr Paulina Małochleb.
Czym jest rasa, a czym grupa etniczna? Czy powinniśmy się cieszyć, czy niepokoić, że lekarze co roku ogłaszają powstanie nowej jednostki chorobowej? Kim są właściwie ludzie o najwyższym IQ na świecie i czy wśród nich jest chociaż jeden wybitny naukowiec, pisarz, lekarz czy filozof? Jak zdefiniować płeć i czy można ją zmienić?
Książka Łukasza Lamży to próba udzielenia uczciwej odpowiedzi na te i inne palące, choć często niewygodne pytania – w takim zakresie, w jakim ta odpowiedź jest w ogóle możliwa. Korzystając z warsztatu dziennikarza naukowego, Lamża przeprowadza czytelnika przez zagadnienia embriologii, genetyki, historię psychiatrii i neuronauki, aby móc spokojnie, ale i dogłębnie mówić, co znaczy „biały”, „chory”, „kobieta” czy „inteligentna”. Okazuje się, że pod powierzchnią tych pojęć kryje się splątany ogrom znaczeń i emocji, a w publicznych dyskusjach na te tematy często rozmawia się o wartościach, zamiast o faktach.
Na miejscu będzie można zakupić książkę autora, możecie zamówić ją również na stronie Wydawnictwa Czarne:
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/trudno-powiedziec
Uwaga, liczba miejsc jest ograniczona! Bardzo prosimy o pobranie bezpłatnych wejściówek:
https://app.evenea.pl/event/trudnopowiedziec/
Łukasz Lamża (ur. 1985) – dziennikarz naukowy i filozof, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”, pracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne za artykuły prasowe na temat pseudonauki i medycyny alternatywnej. Autor książek Przekrój przez Wszechświat, Wszechświat krok po kroku oraz Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze. Za tę ostatnią otrzymał Złotą Różę – nagrodę przyznawaną przez Festiwal Nauki za najlepszą książkę popularnonaukową. Jest także laureatem 21. edycji Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera oraz zdobywcą tytułu Popularyzatora Nauki 2021. Jego nowa książka – Trudno powiedzieć. Co nauka mówi o rasie, chorobie, inteligencji i płci – ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Czarne.
Dodatkowe informacje:
prosimy o rozważne zapisy: jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki.
jeśli masz jakiekolwiek objawy infekcji (np. gorączka, kaszel, osłabienie) – zwolnij miejsce i zostań w domu,
myj lub dezynfekuj dłonie przed wejściem na wydarzenie,
pamiętaj o zakrywaniu ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych,
zachowuj dystans społeczny (min. 1,5 m).
Bardzo Was prosimy – jeśli pobraliście wejściówkę, a wiecie, że nie dacie rady przybyć – napiszcie do nas na Facebooku lub na adres kontakt@re-prezentacje.pl
Wydarzenie jest finansowane z programu: Prowadzenie działalności kulturalnej w księgarniach stacjonarnych funkcjonujących na obszarze Gminy Miejskiej Kraków.