Czy polska to kraj dla starych ludzi? Jakim jest domem dla seniorów? O wykluczeniu wiekowym, obalaniu mitów, lękach i pragnieniach starszych ludzi; o tych szukających pomocy i o dziarskich, aktywnych seniorach pisze w swojej ostatniej książce „Starzy ludzie nie istnieją” Małgorzata Węglarz. I nie jest to lukrowana rzeczywistość. Bo nie jest łatwo ani tym, co zamknęli się w swojej samotności, ani tym, co mimo upływu lat chcą w pełni uczestniczyć w życiu. Autorka pokazuje wielowymiarowość procesu starzenia i różne odcienie ostatnich dekad życia. Rozmawia z psychologiem, geriatrą i opiekunem w domu spokojnej starości, a także z założycielką portalu AgeFree „Wolni od metryki”.
Absolwentka literaturoznawstwa amerykańskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, wielbicielka twórczości Edgara Allana Poe. Jego życiorys i dorobek literacki stały się dla niej inspiracją w tworzeniu własnych tekstów, które pisze od jedenastu lat. Do tej pory, pod pseudonimem Maggie Moon, wydane zostały dwa thrillery – Posiadłość (2013) oraz jej kontynuacja Ród wyklętych (2016).
Jej druga miłość to reportaże, w których podejmuje wątki trudne i niepopularne, chętnie sięga po tematy tabu. I co więcej, drąży je do bólu. W 2021 roku ukazała się jej książka „Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej”. W marcu 2022 roku swoją premierę miał jej kolejny reportaż „Starzy ludzie nie istnieją”. I o nim porozmawiamy w trakcie festiwalu.
Fot. Zuzanna Czaplak