Czyszczone kamienice, bezprawne eksmisje, horrendalne ceny najmu, lokale socjalne w opłakanym stanie, brak mieszkań komunalnych. Po drugiej stronie – mieszkania od deweloperów dostępne za ekskluzywny kredyt na całe życie lub dla bardzo zamożnych za gotówkę. Tak wygląda codzienność mieszkaniowa osób żyjących w Polsce.
Clickbaitowy temat tej dyskusji zrodził się z frustracji i ze złości. Nie będziemy rozliczać winnych obecnego stanu mieszkaniówki w Polsce, nie od tego jesteśmy i nie wystarczyłoby czasu
Zamiast tego zadamy sobie banalne pytanie: czy jest szansa na zmianę, gdzie upatrują jej uczestniczki debaty i co należy zrobić, by uzdrowić system mieszkaniowy w Polsce? Rozmowę z udziałem Agaty Twardoch, Zenobii Żaczek i Pauli Dominiak poprowadzi Weronika Śmigielska.
Pamiętaj o pobraniu wejściówki na spotkanie:
Agata Twardoch – architektka i urbanistka, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, członkini TUP, Affordable Housing Forum oraz Rady Fundacji Rynku Najmu. Zajmuje się dostępnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania. Projektuje założenia urbanistyczne i doradza miastom. Autorka książki System do mieszkania (Bęc Zmiana 2019) i „Architektki. Czy kobiety zaprojektują lepsze miasta?” (W.A.B. 2022).
Fot. Magda i Michał Kryjak
Zenobia Żaczek – współzałożycielka Komitetu Obrony Praw Lokatorów i Związku Syndykalistów Polski, od 2009 r. zajmuje się udzielaniem porad dla osób borykających się z problemami mieszkaniowymi. Organizuje protesty w obronie praw lokatorów i pracowników. Brała udział w pracach w komisjach sejmowych nad ustawą ds. reprywatyzacji, rewitalizacji i nowelizacjami ustawy o ochronie praw lokatorów. Walczyła o zakaz zwrotów kamienic z lokatorami i podłączanie kamienic do centralnego ogrzewania. Zawodowo zajmuje się programowaniem.
Paula Dominiak – specjalistka ds. Rzecznictwa w Habitat for Humanity Poland. Swoje pierwsze kroki stawiała jako pracownik jednostki samorządowej związanej z planowaniem przestrzennym miasta, następnie angażowała się w działania rewitalizujące miasto z mocnym naciskiem na mieszkalnictwo społeczne. Doświadczenie zdobywała tworząc nową politykę mieszkaniową Łodzi. Teraz pracuje na rzecz fundacji Habitat for Humanity Poland gdzie tworzy i promuje skuteczne regulacje prawne podnoszące jakość i przystępność mieszkań oraz godnych miejsc do życia dla obywateli i całych grup społecznych dotkniętych problemami mieszkaniowymi. Członkini Rady ds. rozwiązywania problemów bezdomności w Łodzi.