Bezdomność kobiet. Temat, który jest nam szczególnie bliski, po raz kolejny pojawi się na festiwalu. Jak wygląda życie kobiet doświadczających bezdomności w Polsce? Jak wygląda w Warszawie i Krakowie, a jak w mniejszych miastach? Jaki wpływ na ich sytuację ma systemowa nierówność płci? I odwieczne pytanie: co zrobić, by żaden człowiek nie musiał mieszkać na ulicy? Dlaczego potrafimy odkryć galaktykę liczącą 13,5 miliarda lat z pomocą teleskopu za 10 miliardów dolarów, a nie jesteśmy w stanie sprawić, by każdy człowiek miał zapewniony dach nad głową?
W dyskusji wezmą udział Sylwia Góra („Kobiety, których nie ma. Bezdomność kobiet w Polsce”), Katarzyna Nicewicz (Fundacja Daj Herbatę) i Piotr Żyłka (Zupa na Plantach). Poprowadzi ją Anna Mateja.
Sylwia Góra – kulturoznawczymi, literaturoznawczyni, doktorka nauk humanistycznych, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu, autorka książki „Ewa Kierska. Malarka melancholii” [Universitas 2020] oraz „Kobiety, których nie ma. Bezdomność kobiet w Polsce” [Marginesy 2022], animatorka kultury, współorganizatorka Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj!, miłośniczka literatury pisanej przez kobiety oraz biografii nieznanych i zapomnianych artystek.
Fot. Justyna Tomorowska
Katarzyna Nicewicz – absolwentka PJWSTK na kierunku grafika oraz APS na kierunku pedagogika specjalna o specjalności pedagogika resocjalizacyjna oraz opiekuńczo- wychowawcza. Od 15 r.ż działaczka społeczna, a od ponad 10 lat zajmuje się osobami wykluczonymi społecznie, w tym w kryzysie bezdomności. W 2012 zainicjowała akcję Daj Herbatę, która w 2015 przerodziła się w Fundację Daj Herbatę.
Publikacje na temat organizacji znalazły się w książkach wydawnictwa APS: „Ubóstwo, bezrobocie, bezdomność” oraz „Pomoc społeczna i praca socjalna w dobie dynamicznych przemian społecznych”.
Zawodowo kurator rodzinny oraz prezes Fundacji, wcześniej terapeuta osób ze spektrum autyzmu, nauczyciel wspomagający i wychowawca. W swojej pracy stawia na podejście holistyczne, oparte na akceptacji i zrozumieniu. Obecnie jest w trakcie studiów II stopnia na kierunku Edukacja artystyczna w dziedzinie sztuk plastycznych – specjalność arteterapia. W ostatnim roku wraz z beneficjentami fundacji oraz pracownikami stworzyła Grupę Artystyczną „Domniemani” oraz zajęcia pracy z ciałem dla kobiet w kryzysie i zagrożonych bezdomnością.
Piotr Żyłka – aktywista miejski, jeden z założycieli ruchu społecznego „Zupa na Plantach”, autor książek (m.in. wywiadu rzeki z ks. Janem Kaczkowskim „Życie na pełnej petardzie”), publicysta. W latach 2015–2020 redaktor naczelny Deon.pl, prowadzi podcast „Słuchać, żeby usłyszeć. Wrażliwe rozmowy o rzeczach ważnych”, laureat nagrody dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Od dzieciństwa związany ze wspólnotą ekumeniczną Taizé.